„FIRST STEP TO EUROPE – boosting active citizenship among youth in small cities”
28. marca 2022 uczniowie klasy 7dw (dwujęzycznej) wraz z p. Magdalena Majchrzyk gościli niezwykłych gości. Byli to przedstawiciele trzech krajów: Włoch, Grecji i Bułgarii, uczestnicy projektu „FIRST STEP TO EUROPE – boosting active citizenship among youth in small cities” w ramach Programu Erasmus+ – Akcja Kluczowa 2 – Small Scale Partnership in the field of youth, którzy właśnie przebywają w Starachowicach.
Trzy przedstawicielki Włoch przeprowadziły warsztaty wykorzystania niepotrzebnych t-shirtów. Pokazały w jaki sposób wykonać z nich torby na zakupy.
Była to świetna okazja dla naszych uczniów klasy dwujęzycznej do poznania młodych ludzi z innych krajów Europy, komunikacji w języku angielskim oraz poznania metod ochrony środowiska naturalnego.
Podczas warsztatów wszyscy ich uczestnicy mogli swobodnie rozmawiać na różne tematy, które wynikały z wykonywanego zadania.
Należy wspomnieć, że goście, którzy przybyli do naszej szkoły, realizują projekt, którego głównym celem jest budowanie silnego i długofalowego partnerstwa organizacji pozarządowych zajmujących się integracją społeczną młodych ludzi z mniejszych miast oraz zachęcanie młodych ludzi do inwestowania w swoje lokalne społeczności, aby uczestniczyć w edukacji pozaformalnej i szerzyć wiedzę o Unii Europejskiej.
W każdym z krajów przewidziane są wizyty studyjne, zapoznające z instytucjami działania młodych oraz ich otoczeniem. Ważnym wydarzeniem będą także „Festiwale młodzieży”. Będą one wypełnione wieloma rozwijającymi się warsztatami międzykulturowymi na temat wartości europejskich i najważniejszych priorytetów UE. Podczas inicjatyw młodzi ludzie będą także generować pomysły, które mogą zostać zrealizowane w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności. Odbędą się również różnego rodzaju panele dyskusyjne dotyczące edukacji, ekologii, mediów czy bieżących wydarzeń, a także rozmowy z ekspertami.
Głównymi rezultatami projektu będzie zwiększenie potencjału organizacji partnerskich, wzajemne uczenie się od siebie, poprzez rozwiązywanie problemów, wymianę doświadczeń, wzajemne inspirowanie, wymianę kontaktów, świadomość współpracy, w kontekście różnic kulturowych, poczucie wspólnego celu, solidarności.
Uczniowie naszej klasy dwujęzycznej mieli świetną okazję, aby poznać uczestników tego projektu z Włoch, Grecji i Bułgarii, a przy okazji porozmawiać o możliwościach wykorzystywania surowców wtórnych w celu ochrony naszej planety - Ziemi. W efekcie spotkania, każdy uczeń stworzył sobie świetną torbę na zakupy.
“Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał, nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajmowało.”
Janusz Korczak
Konkursy
Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!