17 września – 83. rocznica sowieckiej agresji na Polskę i Światowy Dzień Sybiraka

17 września (sobota) – w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę z 1939r. obchodzony jest Światowy  Dnia Sybiraka. W Starachowicach także pamiętano o tym tragicznym wydarzeniu.   Po uroczystej  mszy świętej odprawionej  za zmarłych zesłańców polskich na ,,nieludzkiej ziemi” uczniowie naszej szkoły przedstawili  okolicznościowy program artystyczny. Artyści przypomnieli o tym, że 83 lata temu armia sowiecka wkroczyła do Polski, co skutkowało  prześladowaniami  oraz wywózką Polaków na Sybir, do Kazachstanu i na północny-wschód Związku Sowieckiego. Wywieziono kilkaset tysięcy Polaków. Wielu z zesłanych nie powróciło już do Polski. W narodowej świadomości te wydarzenia zawsze kojarzyły się z poniewierką, cierpieniem, tragedią czy nieludzką ziemią, gdzie nie ma nadziei. Przypomniano o tym, że: „Pamięć o przeszłości jest mądrością narodu, a pielęgnowanie tradycji naszym zbiorowym, patriotycznym obowiązkiem”.

Po występie uczniów wszyscy zebrani  przeszli pod Krzyż  Katyński, gdzie  odegrano sygnał Wojska Polskiego i hymn Polski. Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego ostatnio Stefana Nowaka, ostatniego, najmłodszego żołnierza oddziału Antoniego Hedy „Szarego”.

Następnie liczne delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

Program artystyczny  przygotowali uczniowie z klasy VIII b (Emilia Kamińska, Maja Pietrzak, Lena Bombka) oraz klasy VIII dw ( Lila Krzysiek, Alicja Nowak, Piotr Nowocień) pod kierunkiem pani Marleny Przepióry i pani Bożeny Rakowskiej. Występ  wzbogacił także  śpiew pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru szkolnego pod batutą pani Joanny Migały. Nieoceniona okazała się także pomoc pana dyrektora Krzysztofa Rokity oraz katechetów pani Dominiki Sikorskiej- Lis oraz pana Dariusza Lisa.

Data dodania: 2022-09-21 19:16:33
Data edycji: 2022-09-21 19:26:55