400 lat historii Wierzbnika

400 lat temu, dokładnie 16 stycznia 1624 r. król Zygmunt III Waza podpisał akt lokacyjny miasteczka Wierzbnik, czyli współczesnych Starachowic. Z tej okazji,  16 stycznia br. zainaugurowano  uroczystości jubileuszowe upamiętniające to ważne wydarzenie. W tym dniu odbyła się uroczysta msza św. w kościele Św. Trójcy w Starachowicach, w której uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, instytucji kulturalnych, placówek edukacyjnych.  Nie mogło też zabraknąć reprezentacji naszej szkoły: Dyrekcji, nauczycieli oraz uczniów
z pocztem sztandarowym na czele,
gdyż wszyscy tworzymy historię Naszej Małej Ojczyzny.

A jest to historia niezwykła…

400 lat temu tereny naszego miasta znajdowały się w posiadaniu dwóch zakonów: benedyktynów ze Św. Krzyża i cystersów z Wąchocka. Benedyktyni założyli miasteczko Wierzbnik, a cystersi zarządzali osadą fabryczną Starachowice. Miasto Wierzbnik  rozwijało się powoli, aż utraciło prawa miejskie w 1870 roku, odzyskując je w  1916 roku. Przyspieszenie rozwoju Wierzbnika związane jest z rozwojem przemysłu górniczo-hutniczego pobliskich Starachowic. W I połowie XIX wieku Starachowice stały się największym ośrodkiem przemysłu metalowego Królestwa Polskiego, częścią Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego. W 1899 roku uruchomiono tu wielki piec, osada stała się ważnym ośrodkiem wydobycia i hutnictwa żelaza. W dwudziestoleciu międzywojennym Starachowice były ważnym ośrodkiem przemysłu zbrojeniowego, z racji swojego położenia w Centralnym Okręgu Przemysłowym. Odbywała się tu produkcja licencjonowanych dział „Bofors”. Działały liczne kopalnie rud żelaza, huta do której gęstą siecią kolei wąskotorowej dowożono rudy z okolicznych kopalń. Starachowice połączono z miastem Wierzbnik 1 kwietnia 1939 roku, nadając mu nazwę Starachowice-Wierzbnik. Nazwa Starachowice dla całego miasta funkcjonuje od 3 września 1949 roku.

Wierzbnik jest najstarszą częścią Starachowic, która z każdym rokiem pięknieje. Historia Starachowic i Wierzbnika to nierozerwalne dzieje, które nadały tożsamość naszemu miastu. To piękne karty historii. Wspaniałe osiągnięcia przemysłowe. Kulturowe korzenie naszego dziedzictwa. Wszyscy tworzymy to miejsce, pamiętając o poprzednich pokoleniach i będąc myślami przy kolejnych. Włączmy się w obchody 400. urodzin naszego miasta, które potrwają do stycznia przyszłego roku.

Data dodania: 2024-01-22 11:21:06
Data edycji: 2024-01-22 11:21:59