Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Resetowanie ustawień
Reset

400 lat historii Wierzbnika

400 lat temu, dokładnie 16 stycznia 1624 r. król Zygmunt III Waza podpisał akt lokacyjny miasteczka Wierzbnik, czyli współczesnych Starachowic. Z tej okazji,  16 stycznia br. zainaugurowano  uroczystości jubileuszowe upamiętniające to ważne wydarzenie. W tym dniu odbyła się uroczysta msza św. w kościele Św. Trójcy w Starachowicach, w której uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, instytucji kulturalnych, placówek edukacyjnych.  Nie mogło też zabraknąć reprezentacji naszej szkoły: Dyrekcji, nauczycieli oraz uczniów  
z pocztem sztandarowym na czele,
gdyż wszyscy tworzymy historię Naszej Małej Ojczyzny.

A jest to historia niezwykła…

400 lat temu tereny naszego miasta znajdowały się w posiadaniu dwóch zakonów: benedyktynów ze Św. Krzyża i cystersów z Wąchocka. Benedyktyni założyli miasteczko Wierzbnik, a cystersi zarządzali osadą fabryczną Starachowice. Miasto Wierzbnik  rozwijało się powoli, aż utraciło prawa miejskie w 1870 roku, odzyskując je w  1916 roku. Przyspieszenie rozwoju Wierzbnika związane jest z rozwojem przemysłu górniczo-hutniczego pobliskich Starachowic. W I połowie XIX wieku Starachowice stały się największym ośrodkiem przemysłu metalowego Królestwa Polskiego, częścią Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego. W 1899 roku uruchomiono tu wielki piec, osada stała się ważnym ośrodkiem wydobycia i hutnictwa żelaza. W dwudziestoleciu międzywojennym Starachowice były ważnym ośrodkiem przemysłu zbrojeniowego, z racji swojego położenia w Centralnym Okręgu Przemysłowym. Odbywała się tu produkcja licencjonowanych dział „Bofors”. Działały liczne kopalnie rud żelaza, huta do której gęstą siecią kolei wąskotorowej dowożono rudy z okolicznych kopalń. Starachowice połączono z miastem Wierzbnik 1 kwietnia 1939 roku, nadając mu nazwę Starachowice-Wierzbnik. Nazwa Starachowice dla całego miasta funkcjonuje od 3 września 1949 roku.

Wierzbnik jest najstarszą częścią Starachowic, która z każdym rokiem pięknieje. Historia Starachowic i Wierzbnika to nierozerwalne dzieje, które nadały tożsamość naszemu miastu. To piękne karty historii. Wspaniałe osiągnięcia przemysłowe. Kulturowe korzenie naszego dziedzictwa. Wszyscy tworzymy to miejsce, pamiętając o poprzednich pokoleniach i będąc myślami przy kolejnych. Włączmy się w obchody 400. urodzin naszego miasta, które potrwają do stycznia przyszłego roku.

 

Data dodania: 2024-01-22 11:21:06
Data edycji: 2024-01-22 11:21:59
Ilość wyświetleń: 98
Motto
naszej
szkoły

“Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał, nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajmowało.”

Janusz Korczak

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Kącik ucznia

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej