Dzień Dziecka

1 czerwca każdemu kojarzy się przede wszystkim z Dniem Dziecka. My w tym roku w Szkole Podstawowej nr 11 im. mjr. Jana Piwnika "Ponurego" w Starachowicach postanowiliśmy połączyć dobrą zabawę, odpoczynek i relaks z uwrażliwianiem na stosowanie w życiu zasad zdrowego żywienia, rozwijaniem dobrego smaku i poczucia estetyki oraz nawyków dbania o otaczające nas środowisko naturalne. Zaprosiliśmy całą społeczność szkolną i lokalną na Piknik Ekologiczny. Organizatorem i sponsorem imprezy było Stowarzyszenie Eko School działające przy naszej szkole, które pozyskało na ten cel fundusze w ramach programu mikrogranty – społeczne inicjatywy lokalne. Każdy uczestnik mógł samodzielnie zrobić dla siebie i innych zdrowe kanapki, sałatki i soki warzywno-owocowe, wykonać sobie bransoletkę ze sznurków i koralików, makramę na drewnianej obręczy w kształcie Eko-drzewa, swój własny obraz na folii oraz z wykorzystaniem płótna i żywych kwiatów, miał okazję wykonać przepiękne kwiaty i inne przedmioty ozdobne oraz użytkowe z plastikowych butelek, folii i nakrętek, Eko-torbę z podkoszulka czy naturalne kosmetyki, takie jak kule do kąpieli, masełko do dłoni albo świece naturalne. Towarzyszyły temu radość z tworzenia i satysfakcja, której nie można kupić w żadnym sklepie. W przerwach między pracami dzieci odpoczywały na kocykach, relaksowały się w trakcie gier i zabaw i korzystały z dobrodziejstw aury, która też w tym dniu nam sprzyjała. W trakcie imprezy zostały przeprowadzone rozgrywki zespołów mieszanych w siatkówkę, w których bezkonkurencyjni okazali się uczniowie klasy 8b. Przy okazji, że zgromadziliśmy się wszyscy na placu szkolnym, podsumowano również konkurs języka angielskiego „Master of English”, który odbył się na początku maja. Uczniowie otrzymali ciekawe nagrody, co było kolejnym powodem do radości. Jednym z głównych celów pikniku było zainaugurowanie działań na rzecz dzieci i młodzieży naszego młodego, bo powstałego w lutym tego roku Stowarzyszenie Eko School. Został przedstawiony zarząd stowarzyszenia w składzie: prezes – p. Milena Janiec-Bryśkiewicz, wiceprezes – p. Monika Nagłowska, skarbnik – p. Agnieszka Dygas i sekretarz – p. Edyta Kornaś. To między innymi dzięki ich staraniom udało w bardzo krótkim czasie napisać projekt o grant, bez wygrania którego organizacja tego przedsięwzięcia na taka skalę nie byłaby możliwa. Piknik był doskonałą okazją do podsumowania całorocznych działań ekologicznych w naszej szkole, a było ich naprawdę wiele. Tytuł Eko-Szkoły wszak zobowiązuje. Zwieńczeniem wszystkich tych działań było utworzenie na placu szkolnym „Zaczarowanego Ogrodu”, do którego bajkowe postacie – donice tworzyli nasi uczniowie z pomocą wychowawców i rodziców w ramach ogłoszonego przez szkołę, a nagrodzonego przez Stowarzyszenie KONKURSIE. Powstały przepiękne Eko-donice z różnych surowców wtórnych, które wymagały od ich twórców fantazji i inwencji twórczej, pracy i zaangażowania. Do oceny prac zaprosiliśmy przybyłych gości. Jury w składzie: wiceprezydent Miasta Starachowice - p. Marcin Gołębiowski, główny specjalista Referatu Edukacji, Sportu i Kultury – p. Anna Rachtan oraz kierownik Referatu – p. Mariusz Majewski, nie miało łatwego zadania. Po długich obradach udało się wyłonić głównych laureatów konkursu:
I miejsce zdobyła postać Królika Baxa – wykonana przez wychowawcę, uczniów i rodziców z klasy 6b,
II miejsce przyznano dwóm pracom: Pinokiowi, autorstwa uczniów i ich rodziców z klasy 4ai oraz filiżance wykonanej przez ucznia i jego mamę z klasy 3b,
III miejsce przypadło pięknej studni wykonanej przez uczniów, wychowawcę i rodziców z klasy 5c.
Uczniowie zaangażowani w pracę przy tych ekodonicach zostali nagrodzeni atrakcyjnymi nagrodami ufundowanymi przez Stowarzyszenie Eko School.Postanowiliśmy jednak, że wszyscy, którzy przyczynili się do uatrakcyjnienia naszego „Zaczarowanego Ogrodu” i wykonali pozostałe ekodonice zostaną nagrodzeni. Zarówno uczniowie, jak i ich wychowawcy otrzymali nagrody ufundowane przez szkołę, fundusze norweskie oraz Fundacja "Zdążyć przed Panem Bogiem". Dziękujemy!
Mamy nadzieję, że nasz baśniowy ogród będzie piękniał, a już we wrześniu pojawią się w nim nowe barwne postacie, które będą służyły za bazę różnorodnych roślin i kwiatów.
Uważamy, że Święto, które było naszym udziałem w dniu 1 czerwca 2023 jest ogromnym sukcesem. Sukcesem szkoły, stowarzyszenia, nauczycieli, rodziców, a przede wszystkim dzieci. Tyle słońca, radości i szczęścia, połączonego z dobrą muzyką i szczerym dziecięcym śmiechem rozlegało się wokół Sp11, że nie może być inaczej. Przecież kiedy śmieje się dziecko – śmieje się cały świat. Kochane dzieciaczki, te małe, trochę większe i te całkiem duże, jeszcze raz, wszystkiego co najlepsze dla WAS!
Data dodania: 2023-06-03 08:46:46
Data edycji: 2023-06-03 08:53:39