„Globalna i ekologiczna szkoła. Razem zmieniamy świat”

W dniach 23-24 troje naszych nauczycieli: p. Agnieszka Pachocka - wicedyrektor, p. Magdalena Majchrzyk - nauczyciel j. angielskiego i koordynator projektu ekologicznego, realizowanego w naszej szkole oraz p. Artur Turaj - nauczyciel przyrody, geografii, opiekun SKKT oraz miłośnik przyrody, uczestniczyło w Warszawie w Konferencji „Globalna i ekologiczna szkoła. Razem zmieniamy świat” zorganizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Spotkało się tam kilkadziesiąt osób z całej Polski, które współpracują w programach edukacji globalnej, klimatycznej i ekologicznej . W spotkaniu wzięli udział przede wszystkim nauczyciele i nauczycielki uczestniczący w kursach e-learningowych „Ekologiczna szkoła”, „Globalna szkoła. Razem dla klimatu” oraz „Globalna szkoła. Razem o migracjach” – a także mentorzy i mentorki kursów, oraz pracownicy CEO koordynujący te formy szkoleniowe. Konferencja była wspaniałą okazją do zobaczenia się ‘na żywo’ i wzmocnienia e-learningowego efektu edukacyjnego prowadzonych przez CEO kursów.
Na program konferencji złożyło się:
– zajęcia warsztatowe – w mniejszych, kameralnych grupach;
– autorefleksja nad własnymi celami i motywacjami do realizacji projektów młodzieżowych;
– próby spojrzenia na zagadnienia projektowe od strony rozwijania kompetencji uczniowskich;
– przedstawienie pomysłów i narzędzi do pracy na łonie natury podczas wyjścia w teren;
– wsparcie w pracy metodą projektu edukacyjnego i możliwości rozwinięcia swoich pomysłów projektowych;
– możliwość zgłębiania najciekawszych dla siebie tematów, w tym zagadnień krytycznego myślenia, tworzenia zrównoważonej szkoły czy kultury włączającej;
– wskazówki jak sobie radzić ze stresem, odnajdywać w sobie spokój i osiągać poczucie satysfakcji;
– inspiracje do dalszych działań na rzecz aktualnych wyzwań globalnych, w tym zmiany klimatu, migracji i utraty różnorodności biologicznej;
– przestrzeń do wymiany doświadczeń w obszarze projektu młodzieżowego;
– chwila relaksu i integracji podczas koncertu pieśni ukraińskich oraz nauki tańców korowodowych.
Konferencja w liczbach:
5 – wspólnie zatańczone tańce podczas wieczoru integracyjnego – praktycznie nikt nie podpierał ścian!
7 – stoliki tematyczne, przygotowane i przeprowadzone w większości przez samych uczestników i uczestniczki konferencji;
11.5 – łączna liczba godzin warsztatów, zajęć i wykładów;
1000 – liczba pomysłów, inspiracji, doświadczeń, materiałów oraz uśmiechów, które pojawiły się podczas spotkania.
Spotkanie to niewątpliwie było wspaniałą formą wymiany doświadczeń, podpatrywania pomysłów oraz napełniło uczestników pozytywną energią i zainspirowało do nowych działań i refleksji w tematyce globalnych i ekologicznych wyzwań.
Jest to szczególnie ważne dla naszych nauczycieli i naszej szkoły zwłaszcza teraz, w przeddzień wprowadzania przez nas działań ekologicznych w ramach projektu norweskiego "Eko-Szkoła".
Data dodania: 2022-05-06 07:43:00
Data edycji: 2022-05-06 07:43:40