Nowa Ekopracownia w naszej szkole

Dzięki “Programowi Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej” finansowanemu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, 7.12.2023 roku w Szkole Podstawowej nr 11
im. mjr. Jana Piwnika "Ponurego" w Starachowicach została oficjalnie oddana do użytku uczniów Ekopracownia.
Ogromne zaangażowanie pana dyrektora, Krzysztofa Rokity oraz pani wicedyrektor, Agnieszki Pachockiej pomogło w wyposażeniu jej,zarówno w nowoczesny sprzęt, jak i pomoce dydaktyczne, które umożliwią realizację projektów ekologicznych w naszej szkole.
Koordynatorem projektu została pani Dorota Różycka-Więczasek, nauczycielka biologii i fizyki w naszej szkole, która będzie kierowała wykorzystywaniem nowoczesnych pomocy do realizacji działań projektowych, zaplanowanych na cały rok szkolny.
Oficjalne otwarcie Ekopracowni uświetnili swoją obecnością pan Prezydent Miasta, Marek Materek, prezes WFOŚiGW - pan Ryszard Gliwiński, wiceprezydent Miasta - pan Marcin Gołębiowski, pani Anna Rachtan z Referatu Edukacji, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 - pani Monika Słowak-Brzezińska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 - pani Anna Kierzkowska,słuchacze zaprzyjaźnionego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta. Ogromny wkład w wystrój nowej pracowni miały panie, Magdalena Nowak i Magdalena Majchrzyk, które na jednej ze ścian namalowały "nasze" przepiękne "Zielone Serce".
Uroczystość prowadziły uczennice z klasy 8dw - Klaudia Bies oraz Kornelia Koczubiej. Zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć ciekawe ekoprzedstawienie
pt. ,,W bajkowym świecie”, które przygotowali i przedstawili uczniowie klas 5c i 7dw pod kierunkiem pani Agnieszki Jasztal-Rdzanek. O wyjątkowe dekoracje do inscenizacji zadbały panie, Agnieszka Jasztal-Rdzanek oraz Emilia Piechowska.
Następnie wszyscy zostali zaproszeni na świąteczny tort i słodki poczęstunek. Dopełnieniem wydarzenia były warsztaty z wykorzystaniem sprzętu znajdującego się w nowej ekopracowni.
Uczniowie z klasy 5ai pod kierunkiem pani Doroty Różyckiej-Więczasek przeprowadzili doświadczenie pod hasłem:"Czy dwutlenek węgla wpływa na intensywność fotosyntezy?". Pani Monika Dygas oraz jej wychowankowie z klasy 7dw wykonywali mydełka z naturalnych składników, a pani Magdalena Woźniak z uczniami klasy 5ai przeprowadziła doświadczenie: "Lawa - gęstość substancji".
Uważamy, że nowa ekopracownia zapoczątkowała rewolucyjne zmiany w naszej szkole, jeśli chodzi o innowacyjne podejście do nauki ekologii. W kwietniu będzie można korzystać z w pełni wyposażonych w nowoczesne pomoce dydaktyczne pracowni: matematycznej, trzech językowych, sal "Ziemia' i "Recykling" oraz do relaksacji, nowoczesnej biblioteki z częścią udostępnioną dla społeczności lokalnej, jak również z przestrzeni wspólnych, czyli korytarzy, które różnią się od tych tradycyjnych.
Zaproszeni goście mogli także przyjrzeć się, jak przebiega remont budynku po dawnym Gimnazjum nr 3, w którym powstaje nasza EkoSzkoła, finansowana z funduszy norweskich.
Data dodania: 2023-12-08 07:37:00
Data edycji: 2023-12-08 07:43:12