Obchody 85. Rocznicy Obrony Starachowic oraz Światowego Dnia Sybiraka
Wrzesień to ważny miesiąc w historii naszego narodu. To czas, który przywołuje pamięć o tych, którzy walczyli i polegli w obronie naszej Ojczyzny. Tragizm Polaków wiąże się przede wszystkim z agresją naszych sąsiadów - 1 września i 17 września 1939 roku.
Również starachowiczanie wpisują się w historię polskiego września – 6 września 1939 roku na przedmieściach Wierzbnika doszło do walki dwóch starachowickich plutonów przeciwlotniczych - z Wanacji i z Majówki - z oddziałem rozpoznawczym niemieckiej 3. Dywizji Lekkiej, który nadjechał od strony Michałowa. W wyniku walki spłonęło kilkanaście domów mieszkalnych na Wanacji oraz zostało zastrzelonych 23 cywilów, głównie mieszkańców Wanacji. W 85. rocznicę tego wydarzenia uczniowie naszej szkoły wraz z Dyrekcją uczestniczyli w uroczystej mszy św., która została odprawiona w intencji Ojczyzny w kościele Świętej Trójcy.
Kolejnym ważnym wrześniowym wydarzeniem była agresja sowiecka na Polskę 17 września 1939r. Dziś w tym dniu obchodzony jest Światowy Dnia Sybiraka. Szacuje się , że „na nieludzką ziemię” deportowano ok. 1, 3 mln osób. W Starachowicach także pamiętano o tym tragicznym wydarzeniu. Po uroczystej mszy św. odprawionej w kościele Wszystkich Świętych za zmarłych zesłańców polskich reprezentanci naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym na czele przeszli pod Krzyż Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Tam odśpiewano hymn Polski oraz złożono kwiaty i zapalono znicze. Przy Pomniku honorową wartę pełnił uczeń naszej szkoły, Roch Mroczek (kl.8 dwujęzyczna).
Tegoroczne obchody były nie tylko okazją do przypomnienia tragicznych wydarzeń z historii, ale również do podkreślenia, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o tych, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę, gdyż: „Pamięć o przeszłości jest mądrością narodu, a pielęgnowanie tradycji naszym zbiorowym, patriotycznym obowiązkiem”.
“Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał, nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajmowało.”
Janusz Korczak
Konkursy
Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!