Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

"Żołnierze Wyklęci – Niezłomni Żołnierze,
Dla których Ojczyzna to słowo najświętsze,
Tak twardzi jak skała Żołnierze Wyklęci.
Cześć ich pamięci!"

W 2011 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” - w hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku,  przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Do najbardziej znanych żołnierzy niepodległościowego podziemia  należeli : Zygmunt Szendzielarz – „Łupaszka”, Józef Kuraś – „Ogień”, Hieronim Dekutowski – „Zapora” , Henryk Flame – „Bartek”, Danuta Siedzikówna – „Inka” i rotmistrz Witold Pilecki.   Tak, jak co roku uczniowie  naszej szkoły  uczcili ich pamięć. Poczet  sztandarowy, Dyrekcja Szkoły i nauczyciele wzięli udział w uroczystościach miejskich organizowanych z tej okazji.  Wstępem do obchodów był udział uczniów klasy 7b (pod opieką p. Edyty Kornaś) w prelekcji poświęconej Żołnierzom Niezłomnym, która odbyła się 29 marca w Urzędzie Miejskim.  Dzień później,  1 marca w kościele Wszystkich Świętych w Starachowicach odbyła się uroczysta Msza  Święta w intencji poległych. Po nabożeństwie delegacje uczestników  złożyły wiązanki i zapaliły  znicze przy tablicach upamiętniających  naszych bohaterów. W szkole zaprezentowano wystawę, a na lekcjach historii i godzinach wychowawczych przybliżano sylwetki Żołnierzy Niezłomnych, dla których pojęcia takie jak Bóg, Honor i  Ojczyzna  były najważniejsze i dla których gotowi byli do największych poświęceń. Są to wartości ponadczasowe i powinny na zawsze pozostać aktualne dla młodego pokolenia Polaków.

Data dodania: 2024-03-13 12:15:39
Data edycji: 2024-03-13 12:16:55