Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Turystyczno – Krajoznawczy

W sobotę 25 marca 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 10 w Starachowicach odbyły się eliminacje powiatowe XLVIII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno – Krajoznawczego organizowane przez Zarząd Oddziału Międzyszkolnego PTTK w Starachowicach oraz SP nr 10 w Starachowicach. W eliminacjach udział wzięło 9 trzyosobowych zespołów reprezentujących szkoły podstawowe i ponadpodstawowe: SP 10, SP 11, I LO, III LO i ZSZ nr 1 w Starachowicach.
Turniejowe zmagania rozpoczął test wiedzy obejmujący pytania krajoznawcze dotyczące powiatu i regionu, pytania turystyczne, topograficzne, związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym oraz udzielaniem pierwszej pomocy. W drugiej części zawodów młodzież zmagała się z rowerowym torem przeszkód, samarytanką, mierzeniem odległości w terenie, rzucaniem do celu, rozpoznawaniem roślin i zwierząt oraz rozpoznawaniem atrakcji turystycznych regionu. Celem turnieju było promowanie poznawania przez młodzież piękna ziemi ojczystej, jej przeszłości i teraźniejszości, popularyzowanie krajoznawstwa i turystyki jako formy aktywnego wypoczynku, propagowanie kultury wycieczkowania i rozwijanie sprawności fizycznej.
W kategorii szkół podstawowych zwycięstwo odniosła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Starachowicach (opiekun Artur Turaj). Natomiast w kategorii szkół ponadpodstawowych najlepsza okazała się drużyna III LO w Starachowicach (opiekun Justyna Łach). Upominki ufundowane przez Gminę Starachowice oraz Zarząd Oddziału Międzyszkolnego PTTK w Starachowicach wręczyli: dyrektor SP nr 10 w Starachowicach pani Renata Samela, prezes Porozumienia Oddziałów PTTK Województwa Świętokrzyskiego pan Kazimierz Micorek i sekretarz Oddziału Międzyszkolnego PTTK Agata Niewczas. Sędzią Głównym XLIX Turnieju był Franciszek Łach. Jury tworzyli członkowie kadry Międzyszkolnego Oddziału PTTK: Justyna i Daniel Kasperkiewiczowie, Lidia i Sylwester Kosno, Agata Niewczas, Grzegorz Gadomski, Katarzyna Surma, Bogdan Zaborski oraz Martyna Rokita. Obsługę imprezy zapewnili uczniowie SP nr 10 w Starachowicach pod opieką pani Sylwii Winnickiej i pana Krzysztofa Kasprzyka. Pyszny poczęstunek zapewniła jak zwykle Piekarnia-Cukiernia Krawczyk.
Data dodania: 2023-03-27 07:55:32
Data edycji: 2023-03-27 07:57:44