Zapraszamy uczniów klas szóstych do naszej klasy siódmej dwujęzycznej. Proces rekrutacji rozpoczyna się 19.03.2024r. Szczegóły w zakładce REKRUTACJA / REKRUTACJA DO KLASY DWUJĘZYCZNEJ
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Reset
Reset

Partnerska wizyta SP 11 w Turcji

Szkoła Podstawowa nr 11 realizuje międzynarodowy projekt „Peaceful schools with anger free classes - Pokojowe szkoły z klasami wolnymi od gniewu” w ramach programu Erasmus +. W pracę nad projektem zaangażowani są nauczyciele z pięciu różnych państw: Polski, Turcji, Łotwy, Włoch i Rumunii.

Trzy nauczycielki z naszej szkoły w dniach 4 - 10. listopada 2021r. wzięły udział w partnerskiej wizycie w Turcji, w ramach realizacji tego projektu.  Do Turcji wyjechały: Magdalena Majchrzyk (nauczycielka języka angielskiego i koordynator projektu), Agnieszka Pachocka (wicedyrektor szkoły) i Agnieszka Jasztal-Rdzanek (nauczycielka języka angielskiego).

W spotkaniu nie mogli uczestniczyć nauczyciele z Włoch i Rumunii ze względu na restrykcje pandemiczne wprowadzone w tych krajach. Natomiast delegacje z Polski i Łotwy zostały mile przyjęte przez tureckich gospodarzy.

Pierwszego dnia odbyło się uroczyste spotkanie w tureckiej szkole Yuvacik Serdar Ortaokulu, w mieście Kocaeli nad morzem Marmara.  Tego dnia polskie nauczycielki poznały władze miasta Koceali oraz kilku dyrektorów z innych szkół, zwiedziły szkół, zapoznały się z nauczycielami i rozmawiały z uczniami. Zaprezentowały również Szkołę Podstawową nr 11 i nasze miasto.

Drugiego dnia wizyty odbyły się zajęcia i ćwiczenia związane z panowaniem nad emocjami i złością. Pedagog ze szkoły w Turcji przedstawił w formie prezentacji przyczyny problemów ze złością oraz sposoby radzenia sobie z gniewem. Następnie wszyscy uczestnicy projektu, zarówno nauczyciele jak i uczniowie, wzięli udział w różnych ćwiczeniach integracyjno-rozlużniających oraz stworzyli plakaty promujące radzenie sobie z negatywnymi emocjami. Zakończeniem pracowitego dnia był spacer w pięknej scenerii pobliskiego parku.

Trzeciego dnia, w niedzielę, goście z Polski i Łotwy wraz z tureckimi gospodarzami udali się na wycieczkę do Stambułu. Zwiedzili meczet Hagia Sophia, uważany za najważniejsze dzieło architektury bizantyńskiej, Topkapı – pałac w centrum Stambułu, który był rezydencją sułtanów , przepłynęli promem po cieśninie morskiej Bosfor oraz odwiedzili największy w Turcji meczet Grand Çamlıca Mosque.

Kolejnego dnia tureccy nauczyciele zaprosili gości na swoje lekcje. Nauczycielki z SP 11 oglądały lekcję przyrody, podczas której razem z uczniami wykonywały doświadczenia. Poznały najmłodszych uczniów w szkole i ich nauczycieli oraz zobaczyły jak wygląda praca w klasach z małym dziećmi. Tego dnia udało się połączyć online podczas jednej lekcji w Turcji z klasą dwujęzyczną z SP 11. Uczniowie z Polski i Turcji przedstawiali się sobie, opowiadali krótko o sobie i śpiewali piosenki. Taka rozmowa i lekcja na żywo dwóch klas z różnych państw była bardzo ekscytująca dla uczniów. Nauczyciele wymienili się swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami i pomysłami na dalszą współpracę podczas obiadu z typowymi tureckimi potrawami, który przygotowali tureccy gospodarze.

Piątego dnia wizyty uczniowie z Turcji przygotowali muzyczny program artystyczny. W szkole gościł włodarz miasta, który podziękował wszystkim za zaangażowanie w międzynarodową współpracę i wręczył uczestnikom projektu certyfikaty. Nauczyciel plastyki zorganizował tego dnia warsztaty artystyczne, podczas których zaprezentował technikę marmurkowania. Nauczycielki z Polski miały okazję zaprojektować i własnoręcznie wykonać swoją ozdobną chustę. Następnie odbyło się spotkanie koordynatorów projektu, podczas którego omówione zostały podjęte do tej pory działania oraz ich efekty, zaplanowano również harmonogram zadań na kolejne miesiące realizacji projektu.

Ostatniego dnia, tuż przed odlotem do Polski, nasze nauczycielki ostatni raz odwiedziły szkołę, by wziąć udział w uroczystościach upamiętniających tureckiego bohatera i twórcę nowoczesnej Turcji- Mustafa Kemal Atatürk.

Wyjazd do Turcji był doświadczeniem bogatym w wiele inspirujących wrażeń. Znajomość języków obcych „otwiera drzwi na świat” i daje wiele możliwości w dzisiejszym świecie. Warto podejmować wysiłek i realizować projekty międzynarodowe , gdyż prowadzi to do zdobycia cennych doświadczeń.

Data dodania: 2021-11-28 08:56:32
Data edycji: 2021-11-28 08:58:12
Ilość wyświetleń: 178
Motto
naszej
szkoły

“Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał, nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajmowało.”

Janusz Korczak

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Kącik ucznia

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej