Piknik ekologiczny w Szkole Podstawowej nr 11

06 października 2022 roku w Szkole Podstawowej nr 11 odbył się piknik ekologiczny. To prawdziwe święto dla szkoły, która otrzymała tytuł Eko Szkoła w II edycji ogólnopolskiego projektu. Piknik ekologiczny był eventem , który łączył w sobie troskę o naszą planetę i środowisko naturalne. Piknik to promocja ekologicznych zachowań w życiu jak i w biznesie. Celem atrakcji ekologicznych na pikniku było szerzenie świadomości w zakresie dbania o naturę, zwiększenia wiedzy w zakresie recyklingu, życia z ograniczoną ilością chemii w życiu codziennym. Swoją obecnością zaszczycili nas: Pan Marcin Gołębiowski zastępca prezydenta miasta Starachowice,pan Piotr Pentek Inżynier Nadzoru Nadleśnictwa w Starachowicach, panRafał Adamczyk Specjalista do spraw ochrony p.poż Nadleśnictwa Starachowice, pani Halina Bąk Prezes Zarządu Firmy Cerrad, Pan Jerzy Krawczyk Prezes Zarządu Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach, Zespół wokalny Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Srebrne Nuty” pod kierownictwem pani Janiny Kowalik.W pikniku uczestniczyły delegacje uczniów wraz z opiekunami z siedmiu szkół podstawowych. Organizatorzy spotkania zaprosili wszystkich obecnych w podróż do świata prawidłowych zachowań ekologicznych. Dla uczestników spotkania przygotowano wiele atrakcji. Piknik został podzielony na siedem stref: Strefa rękodzieła to miejsce, gdzie można było zobaczyć i wykonać z sercem małe dzieło sztuki. Strefa kwitnących umysłów to niezwykle pachnące, kolorowe warsztaty beauty. Strefa kreatywności to wariacje z plastikiem. W tym miejscu można było zobaczyć jak wykorzystać plastikowe butelki, które stały się atrakcją osobistej fabuły. Strefa edukacji dwujęzycznej to nowe oblicze zintegrowanego nauczania przedmiotowo-językowego.Strefa wystawowa instytucji partnerskich. Strefa zdrowego smakosza - w trakcie trwania pikniku poczęstunek był serwowany w formie szwedzkiego stołu. Strefa sportowo- rekreacyjna była czynna przez cały czas trwania pikniku. Podczas spotkania, została podpisana umowa o współpracy na rzecz lokalnego środowiska przez dyrekcję Szkoły Podstawowej nr 11 oraz partnerów akcji, tj. Uniwersytet Trzeciego Wieku, Nadleśnictwo w Starachowicach. Piknik otworzył pan dyrektor szkoły, po czym na scenę wkroczyli uczniowie z klasy 5b wykonując utwór „Matka Ziemia”. Kolejny występ to debiut szkolnego chóru, który pomimo tremy wykonawców, ale dzięki zaangażowaniu i odpowiedzialności chórzystów ,wypadł bardzo profesjonalnie, czego dowodem były gromkie brawa.Ponadto chór akademicki „Srebrne Nuty” umilił uroczystość swoim koncertem.W trakcie pikniku odbyła się gra terenowa pod nazwą „Eko – podchody”. Zadaniem uczestników było jak najszybsze pokonanie trasy i rozwiązanie sześciu zadań z dziedziny ekologii, ukrytych na trasie biegu. Uczestnicy wykazali się wiedzą i umiejętnościami. Po wyrównanej walce nastąpiło podsumowanie wyników. Zwyciężyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 12, drugie miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 9 a trzecie miejsce uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 10. Również dużym zainteresowaniem cieszył się quiz wiedzy ekologicznej, w którym udział wzięli uczniowie starachowickich szkól podstawowych. Quiz był dedykowany uczniom klas piątych i szóstych. Uczniowie rozwiązywali ciekawe zadania z zakresu ekologii , ochrony środowiska oraz wykonali plakaty „Świat ekologii”. Spośród wszystkich drużyn, trzy zespoły wykazały się największą wiedzą. Pierwszą nagrodę odebrali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1, drugie miejsce przypadło uczniom Szkoły Podstawowej nr 11, trzecie miejsce zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 9. Wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody, które zostały ufundowane dzięki uczestnictwu Szkoły Podstawowej nr 11 w projekcie „Eko – Szkoła” realizowanym z Funduszy Norweskich.W trakcie pikniku dokonano również oficjalnego otwarcia w szkole nowoczesnej pracowni językowej,która powstała dzięki wsparciu lokalnego przyjaciela starachowickiej edukacji – firmie Cerrad. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonała prezes firmy Cerrad – pani Halina Bąk, zastępca prezydenta miasta – pan Marcin Gołębiowski oraz dyrektor szkoły – pan Krzysztof Rokita. O dobre samopoczucie uczestników pikniku zadbali rodzice ,którzy byli współorganizatorami czwartkowego wydarzenia. Największą popularnością wśród uczestników pikniku cieszyły się pieczywo ze smalczykiem, rwany chlebek czosnkowy, świeże soki, zdrowe kanapki i wiele innych specjałów.

Dziękujemy wszystkim za obecność oraz gratulujemy zwycięzcom konkursów ekologicznych. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza podczas realizacji projektu zaprocentuje w przyszłości odpowiednimi postawami ekologicznymi pośród naszych uczniów.Wszystkim zaangażowanym w organizację Pikniku Ekologicznego serdecznie dziękujemy.

Relacja filmowa z naszego Pikniku Ekologicznego.

Data dodania: 2022-10-07 09:52:01
Data edycji: 2022-10-10 08:41:56