Spotkanie w EKO-SZKOLE dotyczące edukacji ekologicznej.
W dniu 24 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 11 im. mjr. Jana Piwnika „Ponurego” w Starachowicach odbyło się pierwsze spotkanie sieciujące przedstawicieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych z regionu świętokrzyskiego dotyczące edukacji ekologicznej. Ekoszkoła stworzona w tej placówce dzięki funduszom norweskim stała się wzorcową tego typu jednostką i zdobyła miano Centrum Edukacji Ekologicznej w mieście, jak również całym regionie województwa świętokrzyskiego. Na zaproszenie Referatu Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Starachowice, w imieniu Prezydenta Miasta Starachowice – Marka Materka, odpowiedziało trzydziestu przedstawicieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Spotkanie rozpoczęło się w sali dla społeczności lokalnej, które nosi nazwę Bergen – nazwę miasta partnerskiego z Norwegii. Przybyłych gości powitał dyrektor szkoły – pan Krzysztof Rokita. Następnie głos zabrał pan Marcin Gołębiowski – zastępca Prezydenta Miasta Starachowice. Przedstawił on ogólne założenia i cele projektu norweskiego, dzięki któremu powstała m.in. Ekoszkoła. Opowiedział również o procesie powstawania tej inwestycji, jak również o dalszych planach remontowych Szkoły Podstawowej nr 11 w Starachowicach. Pan wiceprezydent omówił plany zagospodarowania terenów zewnętrznych zaprojektowanych w ramach projektu norweskiego. Następnie głos zabrała pani Agnieszka Pachocka – wicedyrektor szkoły, która opowiedziała o głównych kierunkach rozwoju Ekoszkoły, tj o nauczaniu dwujęzycznym, edukacji ekologicznej, jak również o integracji i wspomaganiu procesu rozwoju dzieci z dysfunkcjami.
Wiele uwagi w swoim wystąpieniu poświęciła samej edukacji ekologicznej, działaniom, jakie podejmuje i będzie podejmowała Ekoszkoła w tym temacie. Następnie zapowiedziała konieczność wprowadzenia zmian w podejściu do samego procesu edukacji, szkoła bowiem planuje m.in. odejście od dzwonków, ocen cyfrowych itp. Wszystko po to, aby otworzyć ją na potrzeby współczesnego ucznia. Zapowiedziała również odchodzenie od metod podawczych na rzecz metod i form aktywizujących uczniów i wdrażanie ich do współodpowiedzialności za proces edukacji.
Na koniec wyraziła nadzieję, że to spotkanie rozpocznie współpracę między szkołami całego województwa świętokrzyskiego w celu wymiany dobrych praktyk, zaprosiła również na kolejne podobne spotkanie za rok.
W dalszej części spotkania nastąpiło podsumowanie III już Miejskiego Konkursu Fotograficznego Eko-Lego, którego pomysłodawcą i głównym organizatorem jest pani Magdalena Majchrzyk – nauczyciel języka angielskiego i biologii.
Spotkanie sieciujące miało głównie na celu prezentację metod i form, jak również zastosowanie pomocy dydaktycznych i sprzętu zakupionego na potrzeby edukacji ekologicznej w Ekoszkole. Uczestnicy spotkania mieli możliwość zapoznania się z „Mozaiką Klimatyczną” jako innowacyjną metodą edukacji ekologicznej. Pan Artur Turaj – nauczyciel przyrody i geografii, który takie zajęcia prowadził z młodzieżą klasy siódmej dwujęzycznej zaprezentował ją i opowiedział o jej zasadach oraz efektach pracy tą metodą.
Następnie goście zostali podzieleni na cztery grupy, każda z nich uczestniczyła rotacyjnie w czterech różnych zajęciach.
Panie Magdalena Majchrzyk oraz Magdalena Nowak (nauczyciel języka polskiego) przygotowały wraz z uczniami grę dotyczącą „Zrównoważonego rozwoju”, w trakcie której każdy z uczestników mógł poznać innowacyjne podejście do problematyki dbania o środowisko naturalne w życiu codziennym.
Drugie warsztaty – doświadczenia laboratoryjne, przygotowane przez panie – Magdalenę Woźniak (nauczyciela chemii) oraz Dorotę Różycką-Więczasek (nauczyciela biologii i fizyki) dotyczące „Obiegu wody w przyrodzie” oraz „Rodzajów zanieczyszczeń środowiska” były doskonalą okazją do obserwacji wykorzystania nowego sprzętu zakupionego w ramach projektu. Były to m.in. wizualizer, umożliwiający prezentację doświadczeń na monitorze interaktywnym oraz zestaw „Laboratorium Einsteina”.
Kolejne aktywizujące zajęcia przygotowała pani Justyna Adach (nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i języka angielskiego) wraz z uczniami klasy trzeciej. Polegały one na wykorzystaniu wielkoformatowej gry edukacyjnej – Efekt cieplarniany. Uczestnicy mogli poprzez zabawę sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą tego zjawiska.
Ostatnie zajęcia przygotowała pani Beata Rosołowska (nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i informatyki) wraz ze swoimi uczniami z klasy drugiej. Polegały one na wykorzystaniu magicznego dywanu oraz oprogramowania dedykowanego do edukacji ekologicznej. Wszyscy, zarówno uczestnicy spotkania, jak i uczniowie mieli ogromną frajdę, a przy okazji mogli się wiele nauczyć.
“Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał, nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajmowało.”
Janusz Korczak
Konkursy
Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!