Święto Patrona Szkoły mjr.Jana Piwnika „Ponurego”

W kalendarzu uroczystości szkolnych jedna jest szczególnie ważna – Święto Patrona Szkoły. Społeczność ,,11” celebruje ją każdego roku  16 czerwca.

Aby uczcić Święto Patrona- mjr. Jana Piwnika „Ponurego” uczniowie wraz
z nauczycielami podjęli szereg działań:

1.Przygotowano wystawę o Patronie.

1. Odbył się szkolny konkurs historyczny o Patronie, do którego przystąpiło 50 uczniów
    z klas IV-VIII. W kategorii uczniów klas młodszych pierwsze miejsce zajął Jan Wrona (kl.IV c), drugie- Mikołaj Dudek (kl.IVc), trzecie- Emilia Lis (kl.V b). W kategorii uczniów klas starszych pierwsze miejsce zajął Jan Dobreńko (kl.VIIIc), drugie- Bartosz Ambroszczyk (kl.VIIIc), trzecie Liliana Dula (kl.VI ai).
  2. 16 czerwca odbył się rajd "Tropami Ponurego" do Wąchocka. Uczniowie klas starszych pomaszerowali do Wąchocka. Celem rajdu było przybliżenie dzieciom postaci sławnego Polaka. W Wąchocku zwiedziły Klasztor O. Cystersów, zapaliły znicze przy tablicy pamiątkowej i przy pomniku mjr. Jana Piwnika "Ponurego". Chwilą ciszy uczciły pamięć poległych. W rajdzie brało udział 40 uczniów. Indywidualnie na miejsce dotarła także klasa
    1 ai wraz z wychowawczyniami p. Dorotą Próchnicką oraz p. Pauliną Kozerą. Była to wspaniała lekcja historii w plenerze.
  3. 16 czerwca odbył się w koncert pieśni patriotycznych przy Ławeczce „Halnego”
    w Starachowicach.
    Zaprezentowała się tam również uczennica naszej szkoły Aleksandra Skiba (kl.6ai), która w przepiękny sposób wykonała utwór „Żołnierzu- Panienko”.
  4. 17 czerwca miały miejsce uroczystości patriotyczne na Wykusie, gdzie od 1957 roku znajduje się kapliczka z wizerunkiem Matki Bożej wybudowana przez żołnierzy Armii Krajowej podkomendnych „Ponurego” i „Nurta”. Po Mszy Świętej nastąpiła ceremonia wręczenia Honorowej Odznaki Policyjnej im. „Ponurego”.
  5. 18 czerwca odbyły się uroczystości w Opactwie Cystersów w Wąchocku, które rozpoczęła msza święta w intencji „Ponurego” i jego żołnierzy. Po modlitwie zebrani przeszli przed pomnik wspomnianego dowódcy, gdzie miała miejsce główna część niedzielnego spotkania. Odbył się Apel Poległych, salwa honorowa oraz składanie wiązanek przed monumentem. Warto przypomnieć, że w tym roku przypada 80.rocznica utworzenia Zgrupowań Partyzanckich AK Ponury-Nurt, więc wszystkie wydarzenia miały niezwykle doniosły charakter.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za aktywny udział i zaangażowanie w podjęte w tych dniach przedsięwzięcia.

Data dodania: 2023-07-03 15:50:42
Data edycji: 2023-07-03 15:55:50