Tutuł Eko Szkoła

Jest nam bardzo miło podzielić się informacją, ze Szkoła Podstawowa Nr 11 zdobyła tytuł Eko Szkoła 2022 w II edycji ogólnopolskiego projektu. Honorowy patronat nad projektem sprawowali m.in.: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Aby otrzymać tytuł Eko Szkoła 2022 nasza szkoła zrealizowała szereg działań proekologicznych według założonego w regulaminie harmonogramu. Osobami odpowiedzialnymi za realizację zadań byli nauczyciele – Magdalena Majchrzyk – nauczyciel języka angielskiego i biologii (koordynator), Agnieszka Pachocka – wicedyrektor, nauczyciel informatyki, Anna Banaczkowska-Babula – nauczyciel geografii, Milena Janiec-Bryśkiewicz – nauczyciel wspomagający, Magdalena Różyc – nauczyciel biologii,  Dorora Różycka-Więczasek – nauczyciel biologii i fizyki, Małgorzata Skorzyńska – nauczyciel chemii oraz Artur Turaj – nauczyciel geografii.

Nauczyciele wraz z uczniami brali udział w różnych akcjach według opracowanego harmonogramu. Zorganizowano akcję sadzenia drzew na terenie szkoły, zbiórkę karmy dla zwierząt ze schroniska oraz akcję sprzątania terenów leśnych w okolicy szkoły. W październiku zorganizowano wystawę poświęconą pszczelarstwu, wraz z prelekcją i warsztatami dla uczniów. Na lekcji chemii uczniowie przygotowali prezentacje dotyczące zjawiska kwaśnych deszczy. W kwietniu 2022 odbył się w szkole konkurs piosenki ekologicznej, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Również w kwietniu uczniowie wzięli udział w konkursie fotograficznym EkoLego, gdzie zadaniem było zaprezentowanie ekologicznych scenek z udziałem figurek i klocków Lego. Inny szkolny konkurs polegał na zaprojektowaniu makiety wymarzonego ogrodu. W ramach realizacji zadań w projekcie zorganizowano również wycieczkę do Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz warsztaty, gdzie uczniowie m.in. tworzyli różne przedmioty z odpadów nadając im drugie życie, zaprojektowali ekologiczną marzannę, prowadzili obserwację pedagogiczną uprawy rzeżuchy i fasoli oraz zbudowali i zainstalowali nadrzewachbudki lęgowe dla ptaków i hotele dla owadów. Ostatnim z zadań było opracowanie trzech zagadnień do wspólnego e-booka w formie broszury udostępnionej uczniom. Tematyka broszur obejmowała problem oszczędzania wody, oszczędzania energii elektrycznej oraz gospodarowania odpadami. Wszystkie zrealizowane działania zostały udokumentowane w postaci Ekoraportu i przesłane do oceny. Pod koniec sierpnia 2022 otrzymaliśmy informację o tym, że nasza szkoła zdobyła tytuł Eko Szkoła 2022, a wszyscy zaangażowani nauczyciele zdobyli tytuł Promotora Ekologii.

W bieżącym roku szkolnym szkoła planuje podjęcie kolejnych działań proekologicznych, zarówno w wymiarze szkolnym, lokalnym i międzynarodowym.

Data dodania: 2022-09-04 20:44:28
Data edycji: 2022-09-04 20:46:57