Uczniowie w Sejmie RP

W poniedziałek, 20 września br. 54-osobowa grupa uczniów szkół podstawowych i średnich z terenu miasta i powiatu starachowickiego odbyła wycieczkę do Sejmu w Warszawie. Wyjazd był możliwy dzięki poseł Agacie Wojtyszek.
W wycieczce do Parlamentu RP wzięli udział uczniowie wyróżniający się w nauce. Wśród nich uczeń klasy 8c Szkoły Podstawowej nr 11 im. mjr. Jana Piwnika "Ponurego" - Antoni Jamka. Mieli oni możliwość zobaczenia od kuchni, jak wygląda gmach, w którym zapadają kluczowe decyzje dla funkcjonowania kraju i życia Polaków. Na żywo zobaczyli salę obrad, w ławach której zasiada 460 posłów. Przewodnikiem po siedzibie Sejmu była poseł Agata Wojtyszek, która zapoznała uczniów z topografią budynku oraz rolą i funkcją osób, które tam pracują. Niemałym zaskoczeniem dla niektórych było to, że oprócz sali obrad w budynku Sejmu znajdują również punkty usługowo-handlowe, takie jak np.: fryzjer, basen czy stołówka poselska, gdzie uczniowie mieli okazję zjeść obiad. Wrażenie robił obowiązujący system zabezpieczeń oraz wszechobecna ochrona, czyli tak zwana Straż Marszałkowska. Drugim punktem wycieczki był spacer z przewodnikiem po Starym Mieście, podczas którego można było zobaczyć Zamek Królewski oraz Pałac Prezydencki w Warszawie. - To była lekcja bogata w mnóstwo informacji, których na pewno nie poznalibyśmy w szkole.
- To był dzień pełen wrażeń bogaty w nowe doświadczenia - nie mają wątpliwości uczestnicy.
Antoni Jamka
foto: starachowice.eu