Wycieczka do Krakowa

Uczniowie klasy 8B pod koniec maja- 31 wybrali się na wycieczkę do Krakowa, skarbnicy wiedzy o polskich dziejach. Zobaczyli Zamek Królewski na Wawelu z cudnymi krużgankami widocznymi na dziedzińcu, gdzie rezydowali władcy polscy. Gotycką Katedrę, miejsce koronacji królów Polski, a w jej podziemiach miejsce spoczynku królów, książąt, Bohaterów Narodowych oraz Pary Prezydenckiej, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. Zobaczyli też najsłynniejszy i największy polski Dzwon Zygmunta, którego dźwięk przypomina nam o ważnych uroczystościach. Nie zabrakło też smoka wawelskiego i choć sztuczny, zionie ogniem jak prawdziwy. Spacerowali Drogą Królewską, historyczną trasą przejazdu orszaków królewskich – gdzie zachowała się Brama Floriańska, a zbaczając troszkę z trasy widzieli słynne Okno Papieskie. Zobaczyli najstarszy Uniwersytet w Polsce Collegium Maius, który w przyszłości może okazać się miejscem edukacji naszych uczniów. Na zakup pamiątek wybrali najstarsze krakowskie „centrum handlowe” czyli Sukiennice, które są jednym z najważniejszych obiektów historycznych w Krakowie. To prawdziwa perła renesansowej architektury. Kolejnym punktem zwiedzania był Kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza, gwiaździstą polichromią sklepienia pędzla Jana Matejki. Usłyszeli hejnał z wieży Mariackiej. Dodatkową atrakcją był przejazd tramwajem na Kazimierz i zwiedzanie części żydowskiej, gdzie znajdują się zabytkowe synagogi oraz liczne restauracje. W tym miejscu powstały też zdjęcia do filmu Stevena Spielberga – „Lista Schindlera”. Interesująca okazała się jedyna czynna synagoga Remuh, w której widzieli ortodoksyjnych Żydów oraz modlące się na tyłach synagogi młode Żydówki. Zwiedzanie nasze zakończyliśmy w miejscu gdzie podczas II Wojny Światowej Niemcy utworzyli getto dla społeczności żydowskiej.

Data dodania: 2022-06-07 09:13:49
Data edycji: 2022-06-07 09:15:39